Letní aktivity

RYCHLÝ PŘEHLED: Pěší túry, Cyklotúry, Relaxpark, Zábava a sport


Pěší túry

Lanovkou a pěšky až na vrchol Sněžky
Vrchol Sněžky (1602 m.n.m.) přitahuje poutníky už přes pět set let. Její pojmenování je odvozeno od přídavného jména sněžná - sněhem pokrytá.

Sněžka svým tvarem připomíná trojboký jehlan, kde prudký severní svah spadá na polskou stranu, západní hřeben na vrcholovou planinu Úpské rašeliny a jižní svah do Obřího dolu. Přes její vrchol prochází česko-polská státní hranice a najdete zde unikátní vysokohorskou přírodu, která nemá ve střední Evropě obdobu.

Vrcholu Sněžky lze dosáhnout mnoha cestami z různých směrů:

 • Lanovou dráhou
 • Obřím dolem z Pece pod Sněžkou
 • Přes Růžohorky z Pece pod Sněžkou
 • Přes Růžohorky údolím Šramlu z Velké
 • Lanovkou na Portášky z Velké Úpy přes Růžohorky
 • Přes Richterovy boudy, Výrovku a Luční boudu (varianta přes Modrý důl)
 • Lanovkou na Hnědý vrch, přes Liščí horu, Bufet Na Rozcestí, Výrovku a Luční boudu
 • Přes Severku, Bufet Na Rozcestí, Výrovku a Luční boudu
 • Z Horní Malé Úpy přes chatu Jelenka

Lanovka na Portášky je skvělou alternativou pro všechny kdo by rádi navštívili naši nevyšší horu. Z horní stanice na vrchol Sněžky to je krásná a ne příliš náročná procházka dlouhá zhruba 5 km. Cestou na vrchol můžete navštívit i vyhledávanou horskou farmu - Děčínská bouda na Růžohorkách s tradiční obsluhou a mnoha domácími výrobky. Při všech výstupech se však dobře připravte na změnu počasí i teploty, na vrcholu budete o 800 metrů výš než dole v údolí.

 

 

Rozhledna na Hnědém vrchu
Pec pod Sněžkou – lanovka na Bramberk – rozhledna – Lyžařská bouda – Liščí hora – bufet na Rozcestí – Výrovka – Rychtrovy boudy – Pec pod Sněžkou.

Černá hora
Cyklobusem do Jánských lázní, lanovkou na Černou horu, pěšky přes Černou horu (Černohorské rašeliniště) na Kolínskou boudu a Javořím dolem do Velké Úpy.

Lesní hrádek Aichelburg
Nejkratší cesta je z Temného dolu necelý kilometr k hrádku. Existují však i delší varianty.

Malý Staw
Pod Sněžkou na polské straně je nádherné jezero, které stojí za to vidět. Ideální cesta: lanovkou na Sněžku a přes Obří boudu na Malý Staw.

Na boudu Borůvku
Na Borůvku je to pouhých 3,5km. Tento výlet však stojí za to. Kamil na Borůvce úžasně vaří a romantika Krkonoš tam na Vás přímo dýchá.

Důl kovárna
Historický důl Kovárna v Obřím dole provozuje Česká speleologická společnost skupina Albeřice, výhradním prodejcem vstupenek je Městské informační centrum Veselý výlet v Peci pod Sněžkou. Rezervaci potvrzenou koupí vstupenky si zajistíte osobně nebo telefonicky na čísle +420499 736 130, popřípadě v dostatečném předstihu elektronickou poštou na adrese info@veselyvylet.cz.

Služba je v provozu za každého počasí, počítejte s hodinou a půl na cestu z Veselého výletu v centru Pece ke srubu u vstupu do dolu, kde musíte být kvůli ustrojení do ochranných pomůcek a instruktáži nejméně 15 minut před vstupem do podzemí.

Důl Kovárna je otevřen v měsíci červenci a v srpnu. Nenáročnátrasa A s hodinovým programem je v provozu vždy od čtvrtka do neděle se vstupem do podzemí v 10.00, 11.30, 13.00, 14.30 a v 16.00 hodin. Vstupenka stojí 180 Kč. Náročnější trasa B vám zabere bezmála tři hodiny a je v provozu vždy v sobotu a v neděli v 10.15 a 14.45 hodin. Vstupné je 350 Kč. Každé prohlídky trasy A i B se může zúčastnit deset návštěvníků. 

A mnoho dalších
Nepřeberné množství turistických tras v okolí vás zavede do nádherné horské krajiny s mnoha krásnými výhledy do dlouhých údolí i na mohutné hřebeny nejvyšších českých hor. Pro poznávání samotné Pece pod Sněžkou a blízkého okolí je dobré využít mnohaznačených vycházkových tras.


Cyklotúry

Pec pod Sněžkou a její okolí nabízí velké množství značených, různě náročných cyklotras. Počáteční výškový rozdíl lze snadno překonat pomocí lanovky - přepravu kol nabízí lanovka na Hnědý vrch, Portášky i na Černou Horu v Janských Lázních. Od června do září je možné využít pravidelné linky Krkonošských cyklobusů - aktuální informace o jejich provozu naleznete na www.krkonose.eu. Pro vyznavače extrémních sportů je v Peci připravena i sjezdová trať pro horská kola. Pro výjezd je možné opakovaně využít lanovku na Hnědý vrch.

Velká Úpa - Vlašské Boudy - Velké Tippeltovy Boudy - Krausovy Boudy
Náročnější trasa je dlouhá 7 km a z větší části vede souběžně se zelenou turistickou značku po zpevněných i nezpevněných cestách. Větší část tohoto náročnějšího výletu je vedena po vedlejších silnicích nebo po asfaltových lesních cestách, z toho jedna třetina vede kamenitým či štěrkovým terénem. Z hlavní silnice směrem z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou odbočíme na začátku Velké Úpy ve Vavřincově dole vlevo do Javořího dolu. (Alternativou je trasa č.23 A z Vavřincova dolu ve Velká Úpě přes Hlušiny, která odbočuje z hlavní silnice po žluté turistické značce.) Více jak 300 výškových metru prověří fyzičku, odměnou za nejnáročnější úsek je nezapomenutelný výhled. Od Vlašských bud pokračujeme ještě několik set metrů a vjíždíme na svah Světlé hory. Dojedeme ke Krausovým boudám, odkud můžeme sjet do Janských Lázní nebo do Horního Maršova a pokračovat po hlavní cestě zpět do Pece pod Sněžkou.

Velká Úpa – Výsluní – Janovy Boudy
Z hlavní silnice vedoucí z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou odbočíme před hotelem Pecr v Peci pod Sněžkou vpravo souběžně s modrou turistickou značkou. Z této cesty odbočíme cca po 1 km vlevo. Trasa je dlouhá 3 km a vede po zpevněných i nezpevněných cestách. Z Janových bud můžeme pokračovat na Růžovou horu nebo na druhou stranu do Spáleného Mlýna. Mezi Výsluním a Janovými boudami nad horní stanicí lanové dráhy Portášky můžete nabrat síly na Sagasserových boudách. Podávají tu typická i netypická krkonošská jídla nebo steaky ze skotského náhorního skotu.


Relaxpark

Horská bobová dráha
Bobová dráha je dlouhá 900m, na její vrchol se přepravíte vlekem. Dvoumístný speciální bob vhodný i pro rodiče s dětmi dosahuje rychlosti až 40 km/h, ale díky ovladači si sami můžete určovat tempo sjezdu. V některých místech pak jedete i 8 metrů nad zemi.

Obří skluzavky
Tři nerezové skluzavky, každá o délce cca 55 metrů jsou určené nejen pro děti, ale i pro dospěle. Dolů se jezdi na speciálních klouzacích, takže nehrozí žádné poškozeni oblečeni. 

Trampolíny
Překonejte gravitaci! Na každou trampolínu se vejde až osm děti i dospělých do váhy 70 kg. 

Jízda na kladce - FLY
Zažijte opravdovou adrenalinovou zábavu. Dva úseky přejezdu Bukového údolí o délce 220 a 120 metrů jsou ve výšce 15 metrů. Nastup na přejezd a vystup najdete přímo v centru Relaxparku. 

Lanové centrum - Monkey park
Park se skládá z 22 po sobě jdoucích lanových překážek včetně 4 přemostění (přejezdů). Vstup do Monkey parku je povolen pro děti a dospěle od 140 cm a výhradně po absolvování speciální instruktáže odborným personálem parku. Nabídku doplňuje horolezecká stěna, lukostřelba pro děti i dospěle, půjčovna horských kol a terénních koloběžek. 

     


Kam za zábavou a sportem

Bowling a disco
Za hudební zábavou můžete do klubu KlonDike v Peci pod Sněžkou. Na bowling pak ve Velké Úpě do Bowling a herny nebo penzionu Relax, v Peci pod Sněžkou do Bowling baru nebo na boudu Máma.

Wellness a fitness
Po únavném turistickém nebo sportovním programu můžete využít i wellness programu v hotelu Horizont. Veřejný plavecký bazén najdete i v hotelu Energetik.

Sport a wellness centrum v hotelu Horizont

 • bazén s protiproudem (v letních měsících i venkovní vstup do bazénu s možnosti sluněni)
 • sauna s osvěžujícím bazénkem a odpočinkovým prostorem
 • vířivka
 • masáže: klasické, čokoládové, medové a thajské
 • posilovna: posilovací stroje, veslovací trenažér, rotopedy
 • spinning: spinningové lekce pod vedením profesionálního lektora
 • kuželková dráha
 • stolní tenis
 • ricochet: 2 kurty Fiberesin
 • squash: 1 kurt
 • zumba pro dospělé i děti
 • půjčovna horských kol a sportovních potřeb

Ekofarmy a ekologie
Ekofarmy najdete v Peci dvě - Lesní bouda na úpatí Liščí hory a Děčínská bouda na Růžohorkách. Za poznáním můžete zavítat do ekologické expozice správy KRNAP v Obřím dole.

Motorové koloběžky
Zajímavou atrakcí je i možnost zapůjčení motorových koloběžek. Bez námahy Vás koloběžka vyveze až na vrcholky a zpět. Koloběžka je snadno ovladatelná a k jízdě na ní není třeba žádného řidičského oprávnění. Půjčovna se nachází v přízemí Pensionu u Bláhů v Peci pod Sněžkou (u hlavní silnice směrem ke sjezdovce Javor). Zapůjčení helem a cyklo map ZDARMA. Koloběžka je určena pouze pro 1 osobu. Půjčovné 1 koloběžky/1 hod. 250,- Kč, 1 koloběžka/1 den 700,- Kč, 200 Kč na den pro vozíky za koloběžku pro 1 nebo 2 děti. V ceně půjčovného jsou zahrnuty PHM. Více informací naleznete na www.pepasport.eu.

Lezecká stěna
V případě nepříznivého počasí můžete za sportem vyrazit do klubu KlonDike v Peci pod Sněžkou. Zkuste vnitřní horolezeckou stěnu, kde je vám k dispozici boulder, slack line, obří houpačka, ping pong, jednokolka a spousta dalších atrakcí jak pro dospělé, tak pro děti. Lezecká stěna je součástí hudebního klubu.


Zdroj: http://www.pecpodsnezkou.cz/, http://www.turistika.cz/