Zimní aktivity

RYCHLÝ PŘEHLED: Sjezdové lyžování, Běžecké trasy, Hřebenové tůrySkialpinismus

Lyžařský areál Skiport – Velká Úpa se právem řadí mezi moderní střediska zimních sportů u nás. Nachází se v samém srdci Krkonoš, na hlavní komunikaci mezi Trutnovem a Pecí pod Sněžkou.

Jeho příhodná jihozápadní orientace, vlnovitě členitý profil s ostrůvky lučního porostu, remízky a množstvím nahodile rozsetých horských bud činí z areálu příjemné prostředí nejen pro skalní lyžaře, ale především pro fajnšmekry, požitkáře, ale i rodiny s dětmi – pro všechny ty, kteří si kromě lyžování, chtějí užít pohodu, sluníčka, krásné přírody, nebo jen příjemně posedět u šálku čaje či svařáku…

Příznivá poloha, zdravé klima, přírodní krásy i vhodné terény vytvářejí v areálu dobré podmínky pro rekreaci, turistiku a zimní sporty.


Sjezdové lyžování

Díky skvělé poloze Doubravky je ideální pro sjezdové lyžování. Chata je přímo na sjezdovce Portášky s trojsedačkovou lanovkou (délka 1464 metrů s převýšením 350 metrů) a v jejím bezprostředním okolí jsou dva vleky (Vlek Hofer - délka 950 m a vlek Modřín s délkou 530 m). Další vleky jsou nedalako: Sagaserovy boudy a Pěnkavčí vrch. Pro učení těch nejmenších jsou určeny malé vleky u spodní stanice sedačkové lanovky nebo na Sagaserových boudách.

Na sjezdovky v Peci pod Snežkou a na Černou horu jezdí skibusy. Skibusy mají zastávku u dolní stanice sedačkové lanovky a denní i rodinné jízdenky platí ve všech areálech. Kromě skibusů můžete využít i SKI TOUR, což je přejezd mezi Jánskými lázněmi a Pecí pod Sněžkou na lyžích a rolbami (viz SKI TOUR). Aktuální ceny jízdenek najdete na www.skiport.cz.

Lanovka a sjezdové tratě Skiport: Lanová dráha Portášky, Vleky Hofer, Vleky Modřín, Trať Portášky, Trať Hofer, Trať Modřín 

    
 


Bežecké trasy

Od zimní sezóny 2013 - 2014 je zprovozněna další část Krkonošské běžecké magistrály od mezistanice na Sněžku (Růžová hora), přes Portášky kolem Pěnkavčího vrchu k horské boudě Jana, dále až ke Šramlu. Od horské boudy Jana je nový okruh kolem Červeného vrchu. Dále trasa povede do Spáleného mlýna přes komunikaci až ke kostelu v Malé Úpě. Zde je možno využití okruhu Velký Haida a novou trať kolem Kraví hory. Trasa pokračuje k Lysečinské boudě do Albeřic a z Albeřic kolem státní hranice k Rychorskému kříži a kolem Hubertusky až do Žacléře.

Běžkařská trasa Velká Úpa - Pec pod Sněžkou
Tuto Cestu začněte ve Velké Úpě, odkud se vydáte po modré značce na  Vavřincův důl a poté dál k Vlašským boudám, na Hubertovu cestu po žlutě značené cestě a okolo rezervace Černohorská rašelina. Vystoupáte celkem náročným výstupem na Černou horu k Černé boudě.  Odtud trasa pokračuje červenou značkou na Kolínskou boudu a žlutou dolů sjezdem přes Vebrovy a Javorské boudy, směrem na Pec pod Sněžkou. Jedná se o náročnou trasu při výstupu i sjezdu.

Trasa:
 Doubravka (Velká Úpa) – Vavřincův důl – Vlašské Boudy – Hubertova cesta – Černá hora – Kolínská bouda – Vebrovy boudy – Javorské boudy – Pec pod Sněžkou

 


Hřebenové túry

Za vhodných sněhových podmínek lze vyrazit na Sněžku i pěšky.
Východ slunce na Sněžce je nezapomenutelný zážitek.

Délka hřebene Krkonoš činí asi 40 km, délka pohoří asi 30 km a maximální šířkapohoří pak okolo 20 km. Na přechod hřebene Krkonoš nám tak bohatě postačí dva dny. To ovšem za ideálních podmínek a za pěkného počasí. V zimě či za nepříznivého počasí se může délka přechodu dramaticky změnit.

Počasí dokáže být v Krkonoších poměrně vrtkavé. Průměrná roční teplota činí na hřebenech asi 0 °C a v podhůří 6 °C. Roční úhrn srážek v Krkonoších činí 800 mm, na hřebenech až 1 400 mm, na nejvíce exponovaných místech až 1 600 mm. V zimě tady bývá 150 až cm sněhu. Souvislá sněhová pokrývka leží na hřebenech Krkonoš až 7 měsíců v roce.


Skialpinismus

Pro skialpinisty správa Krnapu povolila několik tras.
Jedna z nich vede z Pece pod Sněžkou přes Obří důl na Sněžku a dolů pod lanovkou zpět do Pece nebo přes Růžohorky a Portášky.

Skialpové trasy představují turistické okruhy pro skialpinisty. Jsou to trasy jež lze kombinovat i s ostatními turisticky značenými trasami a s ostatními cestami a nelesními plochami v 3. a 2. zóně KRNAP. Nejedná se o žádné zážitkové sjezdy do karů ani o slalom mezi stromy, ale o trasy, kde je možné se naučit správně „šlapat“ do kopce, sjíždět a nebo si jen užít pěkný výlet. Jejich vznik se váže na aktivity horských vůdců v Krkonoších, a proto vycházejí hlavně z jejich potřeb. 

Základní skialpinistické vybavení:
lyže s vázáním umožňujícím chůzi (příp. sněžnice či mačky), hůlky, stoupací pásy, pro některé túry haršajzny (stoupací železa), pro sjezd doporučujeme přílbu, batoh, dostatečné oblečení + rezerva, záchranné vybavení, pomůcky pro orientaci, lavinové vybavení (minimálně lavinový vyhledavač, lavinová sonda a lopata), případně i horolezecké vybavení, pití a svačina

Podrobný popis tras najdete na stránkách Krnapu.


Zdroj: http://www.pecpodsnezkou-velkaupa.cz/http://www.skiport.cz/http://www.ceskehory.cz/http://www.region-krkonose.cz/http://www.krnap.cz/